person_outline
search

Podsumowanie Ligi Zimowej 2019/2020 - Liga B/C

Liga Zimowa 2019/2020 za nami. Tym razem czas na krótkie podsumowanie zmagań w Lidze B/C. Wszystkie drużyny, które finalnie znalazły się na podium typowaliśmy przed sezonem do walki o czołowe lokaty, a w Bishace oraz Kalinexie widzieliśmy dwóch najpoważniejszych kandydatów do walki o końcowy triumf. W rundzie zasadniczej najlepiej spisywała się jednak Błękitna Siermięga, która w bezpośrednim starciu pokonała nawet późniejszego zwycięzcę. W fazie playoff nie poszło jej już tak dobrze i Siermięga wyłożyła się na pierwszej przeszkodzie. Niespodziewanie przegrała z FC Dłubnią, która po niezbyt udanej pierwszej części Ligi Zimowej, w rundzie pucharowej prezentowała się już bardzo korzystnie, pozostawiając po sobie dobre wrażenie. Wspomnieć należy także o trzecim na mecie Płaszowie, który całą zimę utrzymywał stabilną, wysoką formę i po medale sięgnął zasłużenie. Zadowoleni z wywalczonego miejsca mogą być także FC Podchmieleni, którzy finalnie zakończyli zmagania na piątej lokacie, a więc poprawili się o dwa miejsca w stosunku do rundy zasadniczej.

Mistrzowska ekipa

Przed starem sezonu zimowego typowaliśmy Bishakę do walki o medale i tym razem się nie pomyliliśmy. W przekroju całych rozgrywek Bishaka Kurdwanów była bowiem drużyną grającą najrówniej, której nie przytrafiały się dłuższe spadki formy. Przegrała tylko dwa razy: z Płaszowem oraz Błękitną Siermięgą. Porażki te poniesione zostały jeszcze w fazie zasadniczej i jak się okazało nie miały większego wpływu na końcowy triumf. Gracze z Kurdwanowa formą imponowali zwłaszcza w końcowej fazie Ligi Zimowej, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że nie we wszystkich spotkaniach sprawy od początku do końca układały się po ich myśli. Wiele razy pokazali jednak charakter oraz niezwykłą waleczność, a także umiejętność odpowiedniego reagowania w sytuacji kryzysowej. Pięć z ostatnich sześciu meczów wygrali bowiem różnicą zaledwie jednej bramki. Zwycięstwo w Lidze Zimowej 2019/2020 jest pierwszym tytułem mistrzowskim Bishaki od sezonu Jesień 2015, kiedy to zespół ten okazał się najlepszy w Lidze B1. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że liderem drużyny na boisku był Mateusz Ziółko, który sięgnął po tytuł MVP całych rozgrywek w Lidze B/C. W ataku wspierał go, co z resztą też przewidzieliśmy, przede wszystkim Kamil Ostrowski, który do 10 goli dołożył 15 asyst. Defensywa z kolei opierała się przede wszystkim na bardzo dobrze dysponowanym zimą Adrianie Wiśniewskim oraz Marcinie Nosku, który tradycyjnie już był pewnym punktem Bishaki. Pomimo tego, że między zawodnikami Bishaki na boisku od czasu do czasu iskrzyło, tworzyli oni zgrany kolektyw i po złote medale sięgnęli w pełni zasłużenie.

Największa niespodzianka in plus

Płaszów - Serwis Bank. Co prawda jeszcze przed startem rozgrywek spodziewaliśmy się dobrego wyniku tej ekipy, ale i tak należy docenić postawę graczy Płaszowa, którzy rzucili rękawicę najlepszym w Lidze B/C i z każdym zespołem rywalizowali jak równy z równym. W pierwszej fazie zimowych zmagań grali jeszcze w kratkę, ale już końcówka rundy zasadniczej i playoffy były w ich wykonaniu niezwykle udane. Pierwszą część Ligi Zimowej Płaszów - Serwis Bank zakończył znakomitą serią czterech kolejnych zwycięstw, która pozwoliła przystąpić do fazy pucharowej z drugiego miejsca. W playoffach bez większych problemów zespół ten uporał się z pierwszą przeszkodą, a w trzymającym w napięciu półfinałowym starciu z Kalinexem doprowadził do serii rzutów karnych, w których jednak okazał się gorszy. W meczu o trzecie miejsce Płaszów okazał się lepszy od Dłubni i ostatecznie zajął trzecie miejsce, co należy uznać za duży sukces ekipy Marka Nowakowskiego i dobry prognostyk przed kolejnymi sezonami. Tym bardziej, że forma Płaszowa na wysokim poziomie utrzymuje się już od dawna.

Za bardzo udane występy w fazie pucharowej musimy pochwalić FC Dłubnię, która do playoffów przystępowała z ósmego miejsca i szczerze mówiąc nie wróżyliśmy jej sukcesu. A tymczasem w pierwszym meczu rundy pucharowej FC Dłubnia sensacyjnie wyrzuciła za burtę głównego na tamten moment kandydata do końcowego triumfu - Błękitną Siermięgę. Półfinałowe starcie z Bishaką Kurdwanów pokazało, że nie był to tylko jednorazowy wyskok. Zawodnicy Dłubni napędzili porządnego stracha kolejnemu faworytowi, zmuszając go do maksymalnego wysiłku. Mocy zabrakło już na spotkanie o brązowy medal, w którym górą okazał się Płaszów - Serwis Bank. Z jednej strony czwarte miejsce FC Dłubnia może traktować jako spory sukces, ponieważ po fazie zasadniczej nikt taki wynik tego zespołu nie stawiał, ale z drugiej naprawdę niewiele zabrakło, abyśmy drużyną tą oglądali w najważniejszym meczu sezonu zimowego.

Największa niespodzianka in minus

Black Hawks. W fazie pucharowej najbardziej rozczarowała nas postawa Błękitnej Siermięgi, ale jednak nie aż w takim stopniu jak “Czarne Jastrzębie” w rundzie zasadniczej. W zapowiedzi przedsezonowej napisaliśmy: “Naszym zdaniem kadra BH jest na tyle szeroka i mocna, że zespół ten włączy się do walki o czołowe lokaty.” Jak widać zupełnie z tym typem nie trafiliśmy. Już pierwsze spotkania pokazały, że zimą łatwo nie będzie. Wysokie porażki z Płaszowem oraz Bishaką nie mogły nastrajać optymistycznie, ale jednak spodziewaliśmy się, że w końcu przyjdzie przełamanie. To faktycznie przyszło, ale dopiero...w dziewiątej serii gier, kiedy było jasne, że w playoffach Black Hawks nie zobaczymy. Do tego czasu zespół ten poniósł aż 8 porażek i dwie wygrane na zakończenie nie pomogły w wydostaniu się z ostatniego miejsca w tabeli Ligi B/C. Wynik na pewno rozczarowujący jak na zespół, który czterokrotnie w historii kończył zmagania w najlepszej trójce.

Statystyki

 • Goli łącznie: 694
 • Średnia goli na mecz: 10,20
 • Najwięcej bramek zdobytych: Błękitna Siermięga (88)
 • Najwięcej bramek straconych: Zabankuj.pl (97)
 • Najwięcej goli w meczu: 21 (Black Hawks vs Błękitna Siermięga)
 • Najwyższe zwycięstwo: FC Podchmieleni (19:1 vs Zabankuj.pl)
 • Najwięcej zwycięstw: Bishaka, Płaszów, Błękitna Siermięga (9)
 • Najwięcej porażek: Black Hawks, Dziki Wschód, Zabankuj.pl (8)
 • MVP: Mateusz Ziółko
 • Król strzelców: Sebastian Stachel, Arkadiusz Wałaszek (41)
 • Król asyst: Grzegorz Grzesiak (26)
 • Najlepszy w punktacji kanadyjskiej: Sebastian Stachel (61)
 • Najlepszy bramkarz: Rafał Brożek
 • Szóstka sezonu: Rafał Brożek - Nazar Mykhailynyn, Adrian Wiśniewski - Grzegorz Grzesiak, Sebastian Stachel, Mateusz Ziółko
 • II Szóstka sezonu: Dariusz Bubka - Szymon Zając, Maciej Wcisło - Paweł Nawrocki, Axel Rednau, Arkadiusz Wałaszek
Last modified on czwartek, 19 marzec 2020 22:16
(0 votes)