person_outline
search

Podsumowania Ligi Zimowej 2019/2020 - Liga A

Liga Zimowa 2019/2020 za nami. Czas zatem na krótkie podsumowanie zmagań w Lidze A. Komplet medalistów dla nikogo raczej nie może być zaskoczeniem, chociaż po fazie zasadniczej pewniakiem do krążka była Elita-Bud, która jednak decydujące starcia przegrywała po gorzej egzekwowanych rzutach kurnach. Stomatologia Stupka w zasadzie przez całe rozgrywki prezentowała stabilny, wysoki poziom i zwyciężyła jak najbardziej zasłużenie. Mimo wszystko małą niespodzianką jest drugie miejsce dla GDA Investment/TEB Edukacji. Zespół ten miewał bowiem zimą pewne problemy kadrowe i drugie miejsce jest dużym sukcesem tej drużyny. Z wywalczenia najniższego miejsca na podium zadowolone są także Asy NH, które potwierdziły swoją przynależność do ścisłej czołówki FLS. Rozczarowana przebiegiem playoffów może być z pewnością Elita-Bud, która na pewno miała chrapkę na zwycięstwo, a skończyła rywalizację na czwartym miejscu. Tuż za nią uplasowały się Czyżyny, które w rundzie zasadniczej nie radziły sobie najlepiej, ale już w fazie pucharowej prezentowały się całkiem korzystnie. W drugiej części sezonu swoja postawą rozczarował zwłaszcza NEMBUD, który z trzech spotkań rozegrał...jedno, dwa pozostałe oddając walkowerem.

Mistrzowska ekipa

Stomatologia Stupka jeszcze przed startem Ligi Zimowej była uważana za jednego z głównych kandydatów do końcowego triumfu. Ten doświadczony i zgrany zespół od pierwszej kolejki na boisku prezentował się niezwykle korzystnie. Każdemu z czterech pierwszych rywali Stomatologia zaaplikowała dwucyfrową liczbę goli. Mogła pochwalić się imponującym bilansem bramkowym 46:17. W piątej serii gier udało się pokonać w prestiżowym starciu Asy NH. Gdy wydawało się, że wszystko zmierza w pożądanym kierunku przyszła zupełnie nieoczekiwana porażka z Krupiński Pompami. Sześć dni później Stomatologia wysoko przegrała z Elitą-Bud, co nieco zatarło bardzo pozytywne wrażenie z początkowej fazy rozgrywek. Były to jedyne dwie straty punktowe w rundzie zasadniczej, którą Stomatologia zakończyła na drugim miejscu, wygrywając aż 7 z 9 spotkań. W pierwszej rundzie playoff pomimo pewnych trudności udało się jej pokonać Pink Bowling. Jak się okazało było to jedynie preludium do znakomitych występów w dwóch kolejnych spotkaniach. W półfinale Stomatologia nie dała większych szans Asom NH, a w wielkim finale wysoko i pewnie, jak na decydujący mecz, pokonała GDA Investment/TEB Edukację. Liderem drużyny przez całe rozgrywki był Dawid Linca, który do 24 goli dołożył 11 asyst oraz 4 tytuły MVP meczu. Statuetka najbardziej wartościowego gracza trafiła zatem w nieprzypadkowej ręce. Wsparciem służył mu zwłaszcza Damian Buras, który zanotował aż 16 podań otwierających kolegom drogę do bramki. Spore cegiełki do końcowego triumfu dołożyli także Kamil Banachowicz oraz Paweł Słonina, którzy zdobyli po 15 bramek. Stomatologia do długiej już listy sukcesów w Futbolowej Lidze Szóstek może dopisać wygraną w Lidze Zimowej Ligi A 2019/2020.

Największa niespodzianka in plus

Krupiński Pompy. W zapowiedzi Ligi Zimowej napisaliśmy, że dla Pomp rywalizacja z najlepszymi będzie doskonałym przetarciem przed wiosennym debiutem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Nie widzieliśmy tej drużyny w roli dostarczyciela punktów i zakładaliśmy, że kilka zwycięstw odniesie. I nie pomyliliśmy się ani o jotę, chociaż zaczęło się mało efektownie, bo od porażki na inaugurację z Prawdzikami. Kolejne dwa spotkania również zakończyły się porażkami Pomp. Przełamanie przyszło w czwartej serii gier. Starcie z Czyżynami było pierwszym z ich kilku naprawdę niezłych występów. Najdłużej będziemy z pewnością pamiętać niespodziewane, ale zasłużone zwycięstwo ze Stomatologią Stupka. Mecz ten dobitnie pokazał, że zespół Krupiński Pompy jest już gotowy do rywalizacji w elicie. Piąta pozycja na zakończenie fazy zasadniczej nie była dziełem przypadku, tylko efektem dobrej gry. W playoffach Pompy dzielnie walczyły z GDA/TEBem w spotkaniu pierwszej rundy, ale ostatecznie zeszły z boiska pokonane. Finalnie zmagania ukończyły na siódmej lokacie, co i tak należy uznać za spore osiągnięcie tej ekipy.

Największa niespodzianka in minus

Rafis. Zespół ten przystępował do rozgrywek zimowych po wywalczeniu pierwszego w swojej długiej historii tytułu mistrzowskiego w Futbolowej Lidze Szóstek. Skład w Lidze Zimowej co prawda znacząco odbiegał od tego z jesieni, ale i tak liczyliśmy, że mimo wszystko Rafis skutecznie włączy się do walki o fazę pucharową. Całkiem udany początek zimowych zmagań tylko nas w tym utwierdził. W czterech pierwszych kolejkach Rafis zwyciężał bowiem aż trzykrotnie, przegrywając jedynie na inaugurację z Elitą-Bud. W drugiej części sezonu zespół zaczęły jednak trapić poważne problemy kadrowe, które poskutkowały koniecznością oddania aż dwóch walkowerów. Wiązało się to z odjęciem sześciu punktów, co wyrzuciło Rafis poza czołową ósemkę. Po nieudanej zimie mocno liczymy, że wiosną ponownie zobaczymy dobrze znane i efektowne oblicze tej drużyny.

Statystyki

 • Goli łącznie: 636
 • Średnia goli na mecz: 10,96
 • Najwięcej bramek zdobytych: Elita-Bud (92)
 • Najwięcej bramek straconych: NEMBUD (99)
 • Najwięcej goli w meczu: 26 (Asy NH vs NEMBUD)
 • Najwyższe zwycięstwo: Asy NH (13:1 vs Czyżyny)
 • Najwięcej zwycięstw: Elita-Bud, Stomatologia (10)
 • Najwięcej porażek: NEMBUD (9)
 • MVP: Dawid Linca
 • Król strzelców: Andrii Pishchevskyi (36)
 • Król asyst: Dariusz Nowak (24)
 • Najlepszy w punktacji kanadyjskiej: Andrii Pishchevskyi (47)
 • Najlepszy bramkarz: Aleksander Bozhok
 • Szóstka sezonu: Aleksander Bozhok - Michał Spasiuk, Grzegorz Bizoń - Andrii Pishchevskyi, Dariusz Nowak, Dawid Linca
 • II Szóstka sezonu: Krystian Stanecki – Michał Siatka, Damian Kubera – Damian Buras, Arkadiusz Chlebowski, Mateusz Majewski
Last modified on środa, 18 marzec 2020 19:17
(0 votes)